Kategorie
Blog

Eko opakowanie – jak ekologicznie zapakować przesyłkę? Wyjaśniamy!

Środowisko naturalne, w którym żyjemy, od wielu lat jest zagrożone działalnością człowieka. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie powietrza, rujnowanie naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt, niszczenie oraz zaśmiecanie przyrody przez tony śmieci, to tylko niektóre z wielu przykrych skutków nieodpowiedzialnego i nastawionego na bezmyślną konsumpcję ludzkiego zachowania. A przecież szkodząc środowisku, szkodzimy sami sobie. Warto więc sięgać na co dzień po rozwiązania ekologiczne, np. po eko opakowania. Jakie wybrać i co robić, by ograniczyć swój szkodliwy wpływ na planetę? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Eko opakowanie – ratunek dla naszej planety

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym – jest konieczne, aby uratować naszą planetę. Jednym z przykładów takich zachowań, które dotyczą zwłaszcza tej drugiej sfery, jest wprowadzenie w swojej firmie eko opakowań. Przyjrzyjmy się temu, czym się one wyróżniają i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Opakowanie eko – czyli jakie?

W ostatnim czasie wiele słyszy się o rosnącej popularności opakowań ekologicznych oraz ich wprowadzaniu przez największe światowe marki. Zastanówmy się jednak, co tak naprawdę kryje się pod tym terminem. Ogólnie rzecz biorąc, eko opakowanie to takie, które jest przyjazne środowisku. Co to znaczy? Ten typ produktu pozostawia za sobą niewielki ślad środowiskowy. Nieodłącznie wiąże się to z samym procesem produkcji takiego opakowania. Aby było ekologiczne, musi być wykonane w sposób, który wykorzystuje odnawialne źródła energii i nie eksploatuje zbyt wiele zasobów naturalnych, takich jak woda, ropa, węgiel czy gaz – taki sposób działania umożliwia ich oszczędność. Z tego powodu do produkcji opakowań ekologicznych używa się materiałów, które pochodzą z recyklingu. Pozwala to także redukować powstawanie szkodliwych gazów cieplarnianych, które tworzą się za każdym razem, kiedy produkowany jest nowy materiał, z którego robi się następnie całkiem nowe opakowanie. Dążenie do pozostawienia jak najmniejszego śladu węglowego wiąże się również z właściwą utylizacją produktu. Najlepiej, aby Twoje opakowanie łatwo ulegało biodegradacji lub mogło zostać użyte ponownie – nieważne czy w takiej samej, czy w lekko zmienionej formie.

Przykłady eko opakowań

Najpopularniejszym i szeroko dostępnym przykładem ekologicznego opakowania jest proste, kartonowe pudełko. Wykonane jest ono z tektury, która powstaje w wyniku połączenia kilku warstw masy papierniczej. Do jej produkcji używa się tak zwanej pulpy drzewnej, szmat oraz makulatury, czyli produktów pochodzących z recyklingu. Papierowe pudełko doskonale nada się do zapakowania różnorodnych wyrobów, nawet tych najcięższych. Jako przedmiot wielokrotnego użytku z powodzeniem może również dostać drugie życie.

Opakowania eko a biodegradowalne – czym się różnią?

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś hasła: ekologiczny i biodegradowalny. Oba wydają się być dobre dla środowiska, jednak czym się tak właściwie od siebie różnią? Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest opakowanie ekologiczne. Mianowicie jest to taki rodzaj opakowania, które zostało wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i może zostać poddane dalszemu procesowi recyklingu. Jednak w żadnym wypadku nie ulegnie biodegradacji, czyli samoistnemu rozkładowi w środowisku. Opakowanie biodegradowalne również jest opakowaniem ekologicznym, tj. pochodzi z recyklingu i można je dalej poddawać temu procesowi, ale tym razem taki produkt bez problemu ulegnie biodegradacji – zarówno samodzielnie, jak i z delikatną pomocą wody czy temperatury. Rodzajem takiego opakowania będzie na przykład wspomniane już kartonowe pudełko. Podsumowując – należy zapamiętać, że każde opakowanie biodegradowalne jest eko, ale nie wszystkie opakowania ekologiczne są biodegradowalne.

Dlaczego eko opakowania są tak ważne?

Czy wiesz, że 75% wyprodukowanych do tej pory tworzyw sztucznych stało się już odpadami? To daje nam aż 5 miliardów ton śmieci – z samych tworzyw sztucznych! Wynik jest naprawdę zatrważający nie tylko z powodu ilości odpadów, ale również tego, gdzie ostatecznie trafiają – do mórz i oceanów. Według badań śmieci dostają się tam w ilościach naprawdę hurtowych – osiągają liczbę od 4,5 mln do nawet 12,77 mln ton! Ogromna liczba plastikowych odpadów, na które składają się między innymi jednorazowe butelki, torebki foliowe, popularne reklamówki czy folie pakowe, zanieczyszcza plaże oraz morza i oceany, które stanowią dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Tworzywa sztuczne w takich masowych ilościach zagrażają niestety ich życiu i zdrowiu. Wprowadzenie do użytku ekologicznych opakowań pozwoli w znacznym stopniu zredukować produkcję odpadów, które zaśmiecają środowisko, niszcząc tak piękną naturę, która otacza każdego z nas. Jeśli los planety, na której żyjemy, nie jest Ci obojętny, zastanów się nad ograniczeniem zużycia tworzyw sztucznych w swojej firmie. Dzięki temu Twoje dzieci i wnuki będą miały szansę poznania tej cudownej przyrody „na żywo”, a nie tylko z filmów czy książek. Brak działań ekologicznych w czasach niszczycielskiego dla środowiska działania człowieka może bowiem doprowadzić do jego kompletnego wyniszczenia. A wtedy nasz świat zmieni się nie do poznania. Niestety na gorsze.

Czy eko opakowanie jest opłacalne?

Opakowanie ekologiczne z pewnością jest opłacalne dla środowiska naturalnego, ale czy przyniesie korzyść także i przedsiębiorcy? Odpowiedź brzmi: tak! Przejście na eko rozwiązania to w obecnych czasach doskonały krok marketingowy. Wiele międzynarodowych koncernów już się na taki zdecydowało. Za przykład niech posłuży nam światowy król fast-foodów, czyli McDonald’s. Wprowadził on w swoich restauracjach na przykład segregację odpadów, zrezygnował z plastikowych słomek i opakowań, a ręczniki, którymi możemy osuszyć ręce w łazience, pochodzą w stu procentach z recyklingu ich własnych, papierowych śmieci.

Świat idzie w stronę ekologii

Coraz więcej ludzi uświadamia sobie znaczenie ekologii dla współczesnego świata. Wiele osób postanawia także wprowadzić w swoim codziennym życiu dobre eko-nawyki, jak na przykład rezygnacja z jednorazowych woreczków foliowych, zabieranie do sklepu swojej własnej, płóciennej torby na zakupy lub wybór tej papierowej, ograniczenie użycia jednorazowych opakowań produktów czy inspiracja trendem zero waste. Osoba, której los planety nie jest obojętny, z pewnością wybierze usługi firmy, która tak jak ona dba o środowisko naturalne i stosuje w swoim biznesie ekologiczne rozwiązania, takie jak na przykład eko opakowania. Dla niektórych klientów może to być wręcz decydujący argument, który przemówi za wyborem Twojej oferty.

Inspiruj innych!

Dla ludzi, którzy do tej pory niekoniecznie byli zaznajomieni z tematem ekologii, działania Twojej marki mogą być motorem napędowym do wprowadzenia zmian w swoim życiu. To zaś zachęci takie osoby do powrotu do Twoich usług. Nie ukrywajmy również, że bycie eko jest teraz po prostu w modzie, która miejmy nadzieję szybko nie przeminie z uwagi na dobro środowiska. Jednak powiedzmy sobie szczerze – przedsiębiorstwa, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, mają większe szanse na odniesienie sukcesu na współczesnym rynku. Wykorzystanie eko opakowań w swojej firmie może być więc dla Ciebie bardzo opłacalne, ale również praktyczne. Kartonowe pudełka czy koperty znajdą zastosowanie jako opakowania na odzież, kosmetyki, elektronikę, biżuterię i wiele innych. Dzięki zastosowaniu tego ekologicznego rozwiązania nie tylko zadbasz o środowisko, ale także zapewnisz odpowiednią ochronę wysyłanym przez Twoją firmę produktom.

Jak zapakować paczkę ekologicznie?

Jeśli na sercu naprawdę leży Ci dobro środowiska i chcesz zacząć wysyłać swoje produkty w sposób w pełni ekologiczny, dobrze zastanów się, jak najlepiej to zrobić. Jako specjaliści od opakowań z chęcią podpowiemy Ci, od czego powinieneś zacząć.

Znajdź właściwe eko opakowanie

Pierwszym krokiem do wysłania ekologicznej paczki jest oczywiście wybór odpowiedniego eko opakowania. Jak już wspominaliśmy wcześniej, może nim być chociażby proste, kartonowe pudełko. Jednakże pudełko pudełku nierówne – rodzaj i wielkość kartonu zależy wyłącznie od tego, co chcemy do niego zapakować. Oferujemy produkcję opakowań kartonowych, które idealne nadają do zapakowania jakichkolwiek przedmiotów. Opakowania mogą być wyposażone są w pasek klejowy, który trwale zamknie karton bez potrzeby użycia taśmy pakowej, co pozwala znacznie ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych, z których taśma ta jest zrobiona. Dodatkowo umożliwiamy naszym klientom zamówienie kartonu ze spersonalizowanym napisem. Już dziś możesz mieć swoje własne eko opakowanie z logo Twojej firmy!

Nie zapomnij o eko wypełnieniu!

Niektóre przedmioty, aby móc zostać wysłane w paczce, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Będą to wszelkiego rodzaju delikatne przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu w czasie podróży do zamawiającego. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko uszkodzenia, warto włożyć do pudełka jakieś dodatkowe wypełnienie lub owinąć produkt czymś, co go zabezpieczy. Często taką rolę pełni popularna folia bąbelkowa. Wykonana jest ona jednak z tworzyw sztucznych, które nie należą do najbardziej ekologicznych. Jeśli chcesz, aby Twoja przesyłka była w pełni eko, oprócz odpowiedniego opakowania, wybierz również ekologiczne wypełnienie! Co może nim być? Na przykład ekologiczny papier makulaturowy, który znajdziesz w naszej ofercie. Bez obaw owiniesz nim każdy produkt oraz wypełnisz puste przestrzenie w wysyłanej paczce. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że całe zamówienie dotrze do klienta w stanie nienaruszonym. Do obsługi wybranego papieru może przydać Ci się także specjalny podajnik lub obrywacz do papieru – akcesoria te również znalazły się w naszym asortymencie. Dzięki nim eko pakowanie będzie jeszcze szybsze i przyjemniejsze!

W jaki sposób wprowadzić eko pakowanie w swojej firmie?

Jak to mówią – nie od razu Rzym zbudowano. Musisz uświadomić sobie, że proces wprowadzania eko pakowania w Twojej firmie również nie zadziała od razu. Radzimy, abyś zaczął stosować to ekologiczne rozwiązanie krok po kroku. Zacznij od odpowiedniego przygotowania stanowiska pakowania. Zaopatrz się we wszystkie potrzebne produkty, o których już pisaliśmy. Zadbaj o właściwe dopasowanie pudełka do produktu w taki sposób, aby ograniczyć ilość potrzebnych wypełniaczy. Bardzo istotne jest również prawidłowe przeszkolenie pracownika, który będzie zajmował się pakowaniem. Wyjaśnij mu, w jaki sposób powinien wykonywać swoją pracę, tak aby zminimalizować zużycie materiału. Ilość zabezpieczeń dopasuj do rodzaju produktu – niektóre nie muszą być owijane wieloma warstwami folii czy papieru. Pamiętaj również, żeby nie wprowadzać od razu wszystkich zmian. Postaw raczej na metodę mniejszych kroków. Przetestuj na niewielkiej liczbie paczek, czy dane rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie. Nie rezygnuj całkowicie z użycia chociażby folii bąbelkowej, jeśli jej użycie jest naprawdę potrzebne, ale sprawdź, czy możesz zminimalizować jej ilość lub zastąpić ją papierem pakowym.

Jak ponownie wykorzystać eko opakowanie?

Jeśli już zdecydowałeś się na wprowadzenie ekologicznych zmian w swojej firmie, to teraz możesz zainspirować do tego również swoich klientów! W jaki sposób? Możesz na przykład zachęcić ich do pozostawienia eko opakowań i ich ponownego wykorzystania. Co prawda, jak już wiesz, kartonowe pudełka, które najczęściej służą jako opakowania przesyłek, są w pełni biodegradowalne, a więc rozłożą się, nie szkodząc środowisku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dostały drugie życie i to niekoniecznie jako makulatura! Oczywiście pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest wykorzystanie takiego kartonu do ponownej wysyłki, ale nie jest to przecież jego jedyne zastosowanie! Tekturowe pudełko można na przykład obkleić ozdobnym papierem i użyć go jako opakowania na prezent dla bliskiej osoby. Mniejszy karton może pełnić również funkcję przechowalni na osobiste drobiazgi i skarby, a ten większy doskonale posłuży do uporządkowania chociażby butów w szafie czy czegokolwiek innego. Jeśli pudełko jest już bardzo zniszczone, z powodzeniem można pociąć je na mniejsze kawałki, które wykorzystać można jako wypełnienie innego pudełka – na przykład do zabezpieczenia delikatnych rzeczy w czasie przeprowadzki. Takie kawałki kartonu można też wykorzystać do wykonania jakiejś niesamowitej pracy plastycznej o tematyce ekologicznej. Możliwości jest naprawdę mnóstwo!